V měsíci srpnu 2023 bylo vydáno jen málo právních předpisů vztahujících se ke zdravotnictví, ale byl přijat zásadní nález Ústavního soudu k problematice přechodu z intenzivní péče na péči paliativní i k rozhodnutí nezahajovat resuscitaci.

Byla vydána vyhláška č. 260/2023 Sb. o zdravotní způsobilosti k výkonu drážní činnosti.

Byl vydán Cenový výměr Ministerstva zdravotnictví 8/2023/OLP ze dne 4.8.2023 týkající se obchodní přirážky za distribuci a výdej léčivých přípravků taxativně uvedených přímo v daném cenovém předpisu, s odkazem na ustanovení § 32c zákona č. 48/1997 Sb. Zde naleznete další informace text cenového předpisu i text ustanovení § 32c zákona č. 48/1997 Sb.

Dne 31.7.2023 vydal Ústavní soud nález I. ÚS 1594/22 týkající se podmínek přechodu z intenzivní péče na péči paliativní a současně pokynu DNR „Do Not Resuscitate“ a v té souvislosti upuštění od kardiopulmonální resuscitace.

Zde je uveden text uvedeného nálezučlánek do právní rubriky časopisu České lékařské komory na téma předmětného nálezu a jeho realizace v praxi a stručné shrnutí s doporučením praktického postupu při aplikaci uvedeného nálezu Ústavního soudu v praxi.

Stručně shrnuto: rozhodnutí jaká zdravotní péče je indikována a bude prováděna a jaká již indikována není a prováděna nebude náleží lékařům, nikoli pacientovi a jeho blízkým. Rozhodnutí o přechodu na paliativní péči a o neprovádění resuscitace je však třeba projednat s pacientem (je-li k tomu zdravotně a psychicky způsobilý) a s osobami pacientovi blízkými, které pacient určil, nebo nemohl-li je určit, s blízkými osobami, které stanoví zákon. Bez takového informování a projednání může jít o zásah do osobnostních práv pacienta a jeho blízkých.

V Praze dne 31. srpna 2023 zpracoval JUDr. Jan Mach