Byla vydána vyhláška č. 204/2023 Sb., kterou se mění vyhláška č. 39/2005 Sb., kterou se stanoví požadavky na studijní programy nelékařských zdravotnických povolání. 

Ministerstvo zdravotnictví vydalo novelu Cenového předpisu 1/2023/CAU, Cenovým předpisem 2/2023/CAU. Touto novelou se pouze ruší oddíl E Cenového předpisu 1/2023/CAU „Regulace ceny testování na onemocnění COVID-19 pro samoplátce“. Zde je text nového předpisu a pro informaci též text původního cenového předpisu, ze kterého se pouze vypouští oddíl E a jinak zůstává nezměněn.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo Cenový předpis 7/2023/OLZP, který je publikován ve Věstníku Ministerstva zdravotnictví č. 10/2023.

Upozorňuji na rozhodnutí Ústavního soudu ze dne 23.5.2023 spisová značka IV. ÚS 1194/23. Vyplývá z něho, že lékař nemůže být odpovědný za to, že neprovedl opatření k léčbě pacienta, když ho o jeho subjektivních potížích ošetřující personál neinformoval. Ústavní soud však upozorňuje, že v úvahu připadá odpovědnost pracovníků ošetřujícího personálu, kteří o potížích věděli a lékaře neinformovali i odpovědnost nemocnice. V této souvislosti lze doporučit, aby nelékařský personál, pokud možno bez odkladu hlásil lékaři bolesti a další potíže pacienta a o hlášení provedl záznam do zdravotnické dokumentace. Lékař by pak měl na takové oznámení reagovat bez zbytečného odkladu.

Nejvyšší správní soud rozhodl ve věci čj. 1 Ads 507/2020 o povinnosti VZP ČR uhradit lékařem indikovanou léčbu. Podle tohoto rozhodnutí zdravotní pojišťovna nemůže odmítnout úhradu léčby doporučené lékařem s odkazem na obecné poznatky o léčbě dané choroby. Pokud se lékař přiklonil k léčbě jistým způsobem, je zřejmé, že jiné způsoby léčby neshledal pro pacienta vhodnými. 

V Praze dne 31. července 2023 zpracoval JUDr. Jan Mach